Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba kullanmak günümüzde artık lüks değil bir ihtiyaç olarak görülüyor. Konforlu bir ulaşım sağlayan arabalar, doğru kullanılmadığında oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor.

Doğru şekilde araç kullanmayan, güvenli sürüş tekniklerine uymayan sürücülerin sayısı ülkemizde ne yazık ki oldukça fazla. Bu nedenle gün geçtikçe artan trafik kazaları maddi ve manevi büyük kayıplara yol açıyor. Dolayısıyla trafik kurallarını ihmal etmeden, doğru bir şekilde araç kullanmak hayati önem taşıyor.

Özellikle yeni ehliyet alan, trafiğe yeni çıkan sürücülerin diğer sürücülerin yapabileceği davranışları önceden kestiremeyeceği için dikkatli olmaları, aşırı hız yapmaktan kaçınmaları gerekiyor.

 

Araç Kullanımında Önem Verilmesi Gerekenler

  • Eğer hafif yağmur yağıyorsa sileceklerinizi yavaş çalıştırın. Bu sayede hareket eden silecekler dikkatinizi dağıtmamış olur ve yola daha kontrollü bir şekilde devam edersiniz. Yağmurlu havalarda ara kullanımıyla ilgili “Yağmurlu Havalarda Otomobil Kullanırken Dikkat!” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Yine yağmurlu havalarda camlarınız buğulanabilir. Dolayısıyla böyle durumlarda aracınızın klimasını çalıştırmanız gerekir. Buğulanan camlar dışarıyı rahat görebilmenizi önleyeceği için olası kazalara da neden olabilir.
  • Buğulanan camlardan dolayı diğer sürücülerin de görüş alanı kısıtlanacağı içi böyle havalarda farlarınızı yanık tutmanız farkedilmenizi kolaylaştıracak ve olası ani hareketlerden korumanızı sağlayacaktır.
  • Trafikte ilerlerken diğer araçlarla mesafenizi normal seviyede tutmanız gerekir. Öndeki aracın ani bir kaymasında ya da geri gelmesinde aracınız zarar görebilir.
  • Otoyollarda hızınıza dikkat etmeniz önemlidir. Çok yavaş veya çok hızlı gitmek hem sizin hem de diğer sürücüler için tehlikeli durum yaratır.
  • Trafik işaretlerine mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Farketmediğiniz bir yola girdiğinizde olası risklerle karşılaşabilirsiniz.
  • Trafikte kuralsız sürücüler örnek alınmamalı, ne olursa olsun kuralların dışına çıkılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki trafik sürülerin bir yere ulaşmasını sağlayan hız yarışı yapılmayan yerlerdir. Bu durumun bir oyun olmadığı okuduğumuz ve gördüğümüz trafik kazaları haberlerinde açıkça görülmektedir.
  • Dik yokuşta araç kullanırken daha dikkatli olmalısınız. Düz yolda araba sürmekten daha zor bir durumdur. Konuyla ilgili “Dik Yokuşta Araç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?” yazımızı inceleyin.
  • Kar yağdığında ve buz tutan yollarda aracın yola tutunması çok daha zordur. “Karlı ve Buzlu Yollarda Nasıl Araç Kullanılır?” yazımız konuyla ilgili detaylı bilgi vermektedir.

Kuralları ihmal etmeyin olası risk durumunda sizin ve diğer sürücülerin canını, malını koruyun. Bunun için mutlaka kasko sigortanızı da yaptırın aracınıza gelen zararları teminat altına alın.